Cover PINK Akrylgel
kr295.00
Mycket populär!
- Fraktfritt över 600 kr (inkl. moms)
- Alla priser visas inkl. moms
- Säkra, EU-godkända formuleringar (EG 1223/2009)
- TPO- & HEMA-fria alternativ
- Klarna & Swish
Beskrivning
Cover PINK Akrylgel – TPO- & HEMA-fri
Denna akrylgel är fri från TPO (Trimethylbenzoyl Diphenylphosphine Oxide, förbjudet i EU Annex II) och fri från HEMA (2-Hydroxyethyl Methacrylate).
Produkten är utvecklad för professionellt bruk och uppfyller gällande EU-regler för kosmetiska produkter.
Cover PINK har en klassisk cover pink-nyans med mycket god täckning även i tunnare lager. Den naturliga fria kanten lyser inte igenom samtidigt som den ger en mjuk och elegant övergång vid nagelbanden.
Akrylgelen är mer flexibel än traditionell akryl och starkare än gel, vilket kombinerar det bästa av två världar.
Till skillnad från gel är akrylgelen inte självutjämnande – den stannar där du placerar den och möjliggör formgivning nära slutresultat redan innan härdning.
Egenskaper:
- Krämigare konsistens än akryl
- Starkare än gel
- Luktfri
- Håller i 4–6 veckor
- 100% organiskt
Storlek: 30 g.
Ytterligare information
| Storlek | 20ml, 30ml, 60ml |
|---|






